Інформація
Вітаю Вас: Гость

Неділя,
21.10.2018, 07:53

Ви увійшли як Гость
Група "Гости"
ip: 54.92.160.119

Реєстрація Вхід
Зайти на сайт
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Всіх відвідувачів
Счетчик посещений Counter.CO.KZ - бесплатный счетчик на любой вкус!
Головна » 2015 » Січень » 21 » Центру творчості 75
12:37
Центру творчості 75

Історія комунальної установи Тернопільської обласної ради „Тернопільський обласний методичний центр народної творчості” бере початок від 19 грудня 1939 року як обласний Будинок народної творчості. До війни він   знаходився в історичній будівлі Народного дому Тернополя.

 Про діяльність установи до червня 1941 року та у воєнний період, на жаль, відомостей не збереглося.

Відновив роботу обласний Будинок народної творчості 15 січня 1945 року у Чорткові. Його очолив вокаліст за фахом Костенко Ілько Федорович.
У січні-лютому 1945 року, незважаючи на воєнні дії, відбувся обласний огляд народної творчості Тернопільщини. В тому ж році колективи Козівського, Копичинського, Коропецького, Теребовлянського районів вже брали участь у республіканському огляді художньої самодіяльності.

В 1949 році обласний Будинок народної творчості повернувся до Тернополя. Налагодження культурно-освітньої роботи та художньої самодіяльності проходили у складних умовах. Однак, у цьому році в області успішно проводяться мистецькі свята. Вперше такий захід відбувся у Мельнице-Подільському районі. Брали участь, в основному, фольклорні та вокальні ансамблі, хори.

З року в рік зростала виконавська майстерність самодіяльних колективів. За активну творчу діяльність у 1959 році кращим із них присвоїли звання „народний”.

В цей час масово розвивався і музично-інструментальний жанр. Створювалися колективи народної музики, духові оркестри.

Наприкінці 1960-х років започатковано марш-паради духових оркестрів, фестивалі та конкурси троїстих музик, ансамблів народної музики, бальних танців, аматорських фільмів.

У парку культури і відпочинку імені Тараса Шевченка під час свята квітів вперше у 1977 році свої вироби демонстрували майстри образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтв. Це було початком обласного свята народних ремесел. Згодом до народних умільців приєдналися фольклорні та фольклорно-етнографічні ансамблі. З того часу мистецький захід отримав назву „Свято народних ремесел і фольклору”. В 2009 році у ньому взяли участь і хореографічні колективи. Нині захід відомий як обласне свято народних ремесел, фольклору та хореографії „Тернопільські обереги”.

В 1979 році обласний Будинок народної творчості реорганізований та перейменований в обласний науково-методичний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи. Велика увага надавалася підвищенню кваліфікації кадрів. Методисти центру проводили обласні семінари-практикуми і творчі лабораторії для керівників клубних закладів та аматорських колективів. Навчання проводили фахівці з Латвії, Молдови, Києва, Одеси, Ужгорода, Вінниці, Тернополя.

Плідними були 1983-1985 роки, коли проходив Всесоюзний огляд самодіяльної художньої творчості.

У 1986 році в Тернополі відкрито перше в Україні Співоче поле. З цієї нагоди відбулося республіканське свято народної творчості. У тому ж році запроваджено конкурс солістів-вокалістів та хорових колективів на здобуття премії імені Соломії Крушельницької.

Наступного року засновані обласні конкурси: самодіяльних драматичних театрів на приз імені Леся Курбаса, виконавців фольклору, традиційних народних обрядів та звичаїв на здобуття премії імені Володимира Гнатюка, хореографічних колективів „Тернопільська танцювальна весна”, конкурс робіт декоративно-прикладного мистецтва імені Олени Кульчицької.

В рамках міжобласного свята самодіяльного мистецтва „Народ і армія єдині” у травні 1987 року відбувся ХХ ювілейний марш-парад духових оркестрів. Гостями свята були колективи Прикарпатського військового округу та жіночий естрадно-духовий оркестр з Кам’янця-Подільського.

У червні 1989 року в Тернополі пройшло республіканське свято духової музики. Шанувальники насолоджувалися мистецтвом колективів з України, а також Польщі, Болгарії, Росії.

У тому ж році центр народної творчості організував обласний відбірковий конкурс Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики „Червона рута”. Свято казки „Жили-були” та дитячий вокальний конкурс „Золоті домісольки” започаткував у 1990-му. Тоді ж провів республіканський фестиваль оркестрів та ансамблів народної музики і перший огляд виконавців зимового фольклору.

Із проголошенням незалежності України змінилися традиційні підходи до проведення масових культурно-мистецьких заходів. Вони спрямовуються на відродження народних традицій, звичаїв та обрядів, збереження культури національних меншин.

У 1992 році обласний науково-методичний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи змінює назву і до 1997-го відомий як центр народної творчості Тернопільщини.

Тричі (1990, 1991, 1994) в Тернополі проходили міжнародні фестивалі любительських театрів за участю колективів з Австрії, Англії, Білорусії, Грузії, Німеччини, Польщі, Угорщини, Чехословаччини.

Мотиви Тернопілля і мелодії гостей із Білорусії, Севастополя, Донецька, Запорізької, Львівської, Сумської областей, Рівненського інституту культури лунали на святі народної творчості „Ладовиця” 1993 року у гідропарку „Топільче”.

В 1995-му відбувся обласний конкурс оркестрів естрадної та симфонічної музики, встановлено призи імені Олександри Поліщук для зразкових та Олександра Данічкіна для народних аматорських ансамблів танцю.

У 1998-му започатковані ще два конкурси – гумору „Тернопілля сміється” й естрадного та бального танців „Весняна фантазія”.

Фаховим іспитом для колективу центру став Всеукраїнський огляд народної творчості, що стартував у січні 1999 року. Його заключним акордом був творчий звіт майстрів мистецтв та художніх колективів Тернопільщини в Національному палаці „Україна”. З великим успіхом на столичній сцені область звітувала і в 2000, 2003 роках.

Обласний методичний центр народної творчості, який нині очолює Володимир Сушко, зберігає багаторічні традиції та впроваджує інноваційні форми роботи з розвитку аматорського мистецтва, народних художніх промислів, вивчає, відроджує та популяризує автентичні звичаї й обряди на Тернопіллі. Цю роботу координує заступник директора центру Світлана Гачевська.

Успішній діяльності закладів культури сприяє підвищення кваліфікації працівників, спрямоване на послідовне удосконалення професійних знань, умінь та навиків, зростання майстерності, запровадження сучасних форм та методів роботи. Від 2008 року при обласному методичному центрі народної творчості створена і постійно діє обласна лабораторія „Фахівець”, в рамках якої проходять семінари, практикуми, студії з усіх жанрів аматорського мистецтва.

У 2008 році в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї проведено чотириденну творчу лабораторію „Мистецький передзвін ремесел Тернопілля” та майстер-класи за участю кращих майстрів краю. В 2010 році – міжобласний семінар-практикум для директорів районних будинків культури Рівненщини і Тернопілля на базі Рівненського факультету Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв та кращих культурно-освітніх закладів двох областей. 2013-го відбулося засідання громадської Ради керівників обласних центрів народної творчості Донеччини, Івано-Франківщини, Київщини, Рівненщини, Хмельниччини, Чернівеччини. Заходи пройшли на високому науковому та організаційному рівні, отримали схвальну оцінку фахівців.

Упродовж років склалася позитивна практика у видавничій діяльності центру. Її результатом є методичні посібники, збірники з аналітичними, репертуарними, кращими сценарними матеріалами тощо. Здійснюється дизайн та розробка афіш, буклетів, запрошень.

Доброю традицією стали персональні, групові та загальні виставки під час ювілейних і державних свят, фестивалів і творчих звітів. Їх урочисті відкриття проходять за участю представників влади, громадськості, телебачення, радіо, преси.

Задля налагодження культурно-мистецької співпраці, підтримки міжнародного фестивального руху в 2014 році делегація майстрів народних художніх промислів Тернопільщини взяла участь у виставці-ярмарку декоративно-прикладного мистецтва “Купальє” під час свята “Олександрія збирає друзів” у білоруському агромістечку Олександрія.

Традиційно центр народної творчості проводить обласні культурно-мистецькі заходи: свята зимового календарно-обрядового фольклору „Нова радість стала”, а також народних ремесел, фольклору та хореографії  „Тернопільські обереги”, конкурси народних аматорських театрів імені Леся Курбаса, виконавців фольклору, традиційних народних обрядів та звичаїв на здобуття премії імені Володимира Гнатюка, солістів-вокаліств та хорових колективів „Соломія” на здобуття премії імені Соломії Крушельницької, фестивалі-конкурси кобзарського мистецтва „Кобза”, хореографічних колективів „Тернопільська танцювальна весна”, мистецьку виставку-конкурс на здобуття премії імені Ярослави Музики, марш-паради духових оркестрів.

На високому рівні проходять обласні відбіркові тури Всеукраїнських конкурсів, зокрема: читців, присвячений пам’яті Тараса Шевченка, сучасної пісні та популярної музики „Червона рута”, конкурс для обдарованих людей з обмеженими фізичними можливостями „Барви життя”.

         Тісна співпраця з громадськими організаціями сприяє успішному проведенню і Всеукраїнських заходів: фестивалю лемківської культури „Дзвони Лемківщини” та фестивалю-конкурсу козацької пісні „Байда”.

Окрасою центру є народні аматорські колективи: хор „Аура” під орудою Володимира Садляка, ансамбль „Оберіг”, яким керує Олексій Лещишин, вокально-інструментальний гурт „Отава”, що очолює Ігор Артем'як, та ансамбль бандуристів, керівником якого є  Юлія Простак. Їх діяльність – це продовження мистецької традиції, започаткованої у 1989 році театром української пісні „Тернове поле” під керівництвом Івана Виспінського.

У різні часи колектив центру очолювали: Костенко Ілько Федорович (1945-1957), Бондаренко Павло Іванович (1958-1961), заслужений працівник культури України Кройтор Юрій Георгійович (1961-1972), Музика Юліан Іванович (1972-1976), заслужений працівник культури України Курилюк Мирослав Юліанович (1976-1982), Кулявий Василь Степанович (1982-1986), Вуйчик Олег Зіновійович (1986-1988), заслужені діячі мистецтв України Шергей Григорій Платонович (1988-1992) та Франків Михайло Омелянович (1992-1998, 2001-2004), Сидяга Михайло Володимирович (1998-2000), Гірняк Зіновій Іванович (2005).

Вони зробили вагомий внесок у розвиток народної творчості Тернопілля.

Завдяки багаторічній праці, збереженим традиціям, постійному новаторству, вмінню працювати на перспективу, обласний методичний центр народної творчості і нині є культурно-мистецьким осередком Тернопілля.

Переглядів: 375 | Додав: omcnt | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Годинник
Київ
Календар
«  Січень 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Прогноз погоди

Тернопіль © 2018
Хостинг від uCoz