Інформація
Вітаю Вас: Гость

Неділя,
21.10.2018, 07:53

Ви увійшли як Гость
Група "Гости"
ip: 54.92.160.119

Реєстрація Вхід
Зайти на сайт
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Всіх відвідувачів
Счетчик посещений Counter.CO.KZ - бесплатный счетчик на любой вкус!
Головна » 2013 » Січень » 23 » «ОЙ РАДУЙСЯ, ЗЕМЛЕ»
12:14
«ОЙ РАДУЙСЯ, ЗЕМЛЕ»

«ОЙ РАДУЙСЯ, ЗЕМЛЕ»

 

Мелодійними дзвінкими колядами, щедрівками, прадавніми обрядовими дійствами лунають празникові дні Різдва Христового, Старого Нового року, Водохрестя. Святкові заходи народних домів, будинків культури, клубів впродовж зимових днів духовно збагачені чудовими перлинами календарно-обрядових свят.

На третій день Різдва Христового у Тернополі проходило обласне свято зимового календарно-обрядового фольклору «Нова радість стала», започатковане у 1990 році.

Легкокрилими піснями здавна славиться Бережанщина. Збереглися тут самобутні народні звичаї, обряди. З давніх часів побутує у Посухові своєрідне обрядове дійство Маланка, яку фольклорно-етнографічний колектив цього села представляв на районному святі зимового календарно-обрядового фольклору «Прощання з колядою», на обласному святі «Нова радість стала». А цьогоріч у Тернополі він захопив глядачів емоційними колядами «Небо і земля нині торжествують», «Там високо в синім небі зоря засіяла», «Ставай, милий брате, бо вже біла днина».

«Горошівська Маланка», «Проводи коляди» у Більче-Золотому, зональний конкурс у Іване-Пустому, Скалі-Подільській, Більче-Золотому виливається у районне свято «До Стрітення від Різдва лине краєм коляда». Ці яскраві свята відомі далеко за межами Тернопільщини. Багата Борщівщина на обрядові дійства зимового календаря: коляди, віншівки, вертепи, водіння Кози, ходіння з Маланкою. На цьогорічному святі до Тернополя Борщівщина представила село Шупарку, яке привезло вертеп та Маланку. 13 січня тут починається місцевий карнавал, який продовжується наступного дня, на Василя. У центрі Шупарки збираються її мешканці, колядують, веселяться. У святкових заходах беруть участь відомі герої фільмів, телепередач. Через село парубки із патріотичними піснями ведуть Маланку. За кращі костюми вручаються призи.

З мальовничого Тернопільського Опілля – Монастирищини прибув на свято вертеп села Григорів. Він неодноразово посідав призове місце на районному святі «Нова радість стала», йому аплодували у Тернополі. На Монастирищині цей фестиваль набув широкого розвитку, проходить зонально. Окрім районного центру виконавців колядок, вертепних дійств, щедрівок збирають села Високе, Устя Зелене, смт Коропець.

Заліщанщина. Цей квітучий район розташований на межі трьох областей, отже у його традиціях відчутний колорит Поділля, Буковини, Гуцульщини. Протягом тридцяти років запальними мелодіями рідного краю захоплюють слухачів талановиті музики і співаки смт Товсте, які приїхали привітати тернополян зі святом.

Чудові коляди, віншівки звучать у Бучацькому районі. Чимало з них у репертуарі народного аматорського вокального ансамблю «Вікторія» села Язловець. Вони є окрасою районного фестивалю «Різдвяні дзвони» у Бучачі, обласного свята «Нова радість стала».

На давній традиції рідного села заснований вертеп із Бариша. У Тернополі він вперше виступив у 1991 році, був зустрінутий теплими оплесками. І на цьогорічному обласному святі захопив присутніх цікаво дібраними дійовими особами, емоційною грою.

Багатий, різноманітний репертуар народного аматорського обрядово-фольклорного колективу села Залісці Збаразького району. Його неповторні обрядові дійства, пісні різних жанрів зберігають душу народного мистецтва. Колектив – дипломант ХІІ Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики «Червона рута» в жанрі автентичного фольклору за напрямком – виконання обрядів. На обласну сцену учасники ансамблю вийшли у народних строях – кожушках, які перейшли їм у спадок, і збагатили свято дзвінкими колядами, щедрівками.

Фольклорні колективи Зборівщини колядами, театралізованими дійствами вітають мешканців району із зимовими святами. Колядники із Гаїв Ростоцьких, районного будинку культури, вертеп із Загір’я привнесли свої барви у святкову атмосферу обласного заходу.

Народними піснями, звичаями збагачує духовне життя рідного села народний аматорський обрядово-фольклорний колектив «Кумоньки» із Плоского на Кременеччині. Тепло приймють сільських аматорів у Кременці, Тернополі. У їх злагодженому виконанні дзвінко лунають колядки «Ой ходила Свята Діва», «Підем, наше браття», «Там високо над землею», «В сніжному заметі».

У Козівському районі шанувальників народної культури збирає театралізоване свято «Христос родився! Славіте!». Своє самобутнє мистецтво представляє на ньому народний аматорський обрядово-фольклорний колектив «Корса» села Конюхи. З давніх-давен тут квітнуть коляди «Звізда нам ся об’явила», «По всьому світу стала новина», «На Різдвяні свята». Їх легкокрило, зберігаючи народну виконавську манеру, виконують аматори із Конюх. Третій раз до Тернополя вони приїжджають із Козою, щоразу доповнюють цей прадавній обряд своїм нововведенням і непідробним конюхівським гумором.

Самобутнім подільським фольклором славиться мальовнича Гусятинщина. У селі Чагарі проводиться Всеукраїнський фестиваль сільської молоді „Купальська феєрія”, у Гусятині проходить районний огляд-конкурс фольклорних колективів „Різдвяні дзвони”. Учасником районних заходів є обрядово-фольклорний колектив села Жабинці, який торік за творчі успіхи отримав почесне звання „народного”. Третій рік він є окрасою обласного свята «Нова радість стала».

Лановеччина – південна Волинь Тернопільщини. На цьогорічному святі її представляв народний аматорський обрядово-фольклорний колектив «Борщівецькі молодички» села Борщівка. Він лауреат обласного конкурсу виконавців фольклору, традиційних народних звичаїв і обрядів на здобуття премії імені Володимира Гнатюка, народне мистецтво рідного краю відтворював на VІІІ Міжнародному фестивалі традиційної народної культури „Древлянські джерела” у Рівному. На обласному святі у Тернополі на сцену вийшли «Борщівецькі молодички» і зазвучало «Там у Вифлеємі стала новина». Стародавня і прониклива коляда.

У Підгайцях на площі Незалежності виконавців народних перлин збирає районний фестиваль зимового календарно-обрядового фольклору «Різдвяні Дзвони». Багатьом мешканцям і гостям не тільки Підгайців а й Тернополя запам’яталися дзвінкоголосі співаки із Мужилова. Вони радо дарують шанувальникам прекрасного самобутні коляди і щедрівки.

Народний аматорський обрядово-фольклорний колектив „Гаївочка” Чортківського районного будинку культури ім.К.Рубчакової згуртував юних мешканців одного із найкращих міст Тернопілля. Талановиті хлопчики й дівчатка охоче відтворюють народні пісні, танці, обряди. Брали участь у районному огляді-конкурсі „Різдвяне розмаїття”, проводили театралізоване дійство „Чекаємо Святого Миколая”. Присутні на цьогорічному святі бачити їх обрядове дійство „Славим Тебе, Небесний Царю”.

Теребовлянщина. Земля князя Василька теж зберегла свої давні традиції. У Теребовлі відбуваються регіональний фестиваль мистецтв „Забави у княжому місті”, театралізоване дійство «Ой радуйся, земле», Різдвяний концерт. На святкових заходах у Теребовлі неодноразово виступав фольклорно-етнографічний колектив із Дарахова. Впродовж багатьох років у цьому селі проводиться це народне дійство, засноване на місцевих традиціях. Парубочий гурт у яскравому сценічному вбранні старанно співає «Ангел Божий з неба», «За світлом зірки десь там зі сходу», «Нова радість стала», «Бувайте здорові, пане господарю».

Забойки, Романівна розташовані неподалік Тернополя, у Тернопільському районі. Побутують тут свої неповторні обрядові  дійства, звучать мелодійні пісні. Вертепний гурт із села Забойки неодноразовий переможець районних оглядів-конкурсів «Нова радість стала» і тернополян захопив доброю грою, цікавим вбранням дійових осіб, гарним виконанням дзвінких коляд.

Нещодавно у Романівці організований жіночий фольклорний ансамбль, який вперше виступив на обласній сцені, був тепло зустрінутий глядачами.

Сивої давнини сягають народні традиції північного регіону Тернопілля – Шумщини. Тут відбувається районне свято «Колядуйте разом з нами». Його активним учасником є народний аматорський обрядово-фольклорний колектив «Джерело» районного будинку культури. На обласному святі зимового календарно-обрядового фольклору звучало його соковите багатоголосся. В репертуарі «Джерела» коляди, щедрівки «Три славнії царі, звідки ви йдете?», «Вставай, вставай господарю», «Вітер віє, сніг біліє», «Із за хмари, з-за туману», «Ой у саду, саду сивий коник грає».

Давніми колядами «Святая Варвара церкву збудувала», «Ой на горі, на горі три дерева росли» збагатив виступ шумчан фольклорно-етнографічний колектив «Мирівчанка» села Мирове.

Приїхали до Тернополя також і Діди із Кордишева. Своєрідна народна традиція побутує на Шумщині. Перебрані – Діди у яскравих масках із картону, з конопляними бородами. Жартують, розважають усіх, а часом і збиткують. У селі ходять від хати до хати. А настає 14 січня і вони посівають, вітають зі Старим Новим роком.

Традиційно, в день Старого Нового Року у Підволочиську проходить районний огляд-конкурс зимового календарно-обрядового фольклору „Різдвяні дзвони”. Народні традиції Подільського краю відтворюють фольклорно-етнографічні ансамблі району. Серед кращих - колектив села Старий Скалат. До сьогоднішнього свята у Тернополі він підготував старовинні коляди та щедрівки «По всьому світу стала новина», «Що то за предиво?», «Хто там по дорозі йде до Вифлеєму?», «Пречиста Діва Сина родила», «Щедрик, щедрик, щедрівочка». Вони чисто і прозоро линули, огортаючи серця слухачів прекрасними почуттями причетності до невмирущих скарбів народної культури.

Так хвилююче завершилося обласне свято зимового календарно-обрядового фольклору «Нова радість стала». Велика вдячність його учасникам, які у цю холодну пору прибули з різних сіл і міст усіх районів області, а також глядачам, які щиро сприймали, підтримували їх. А коли на сцені співали «Нова радість стала», «Добрий вечір тобі, пане господарю», «Бог Предвічний народився», то багатоголосий хор звучав над прикрашеним Театральним майданом, наповнюючи його піднесеною атмосферою свята.

В рамках обласного свята зимового календарно-обрядового фольклору «Нова радість стала» з ініціативи голови обласної державної адміністрації Валентина Антоновича Хоптяна вперше був організований фестиваль різдвяної куті, а також конкурс різдвяних звізд. Сімнадцять колективів із усіх районів області представили різдвяні звізди. Перше місце з врученням диплома                    І ступеня здобув фольклорно-етнографічний колектив села Старий Скалат Підволочиського району, друге місце посів фольклорний колектив селища Товсте Заліщицького району, третє місце виборов фольклорний колектив Зборівського районного будинку культури.

 

 

СИНЕНЬКА БОГДАНА ПАВЛІВНА

провідний методист обласного

методичного центру народної творчості

Переглядів: 668 | Додав: omcnt | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Годинник
Київ
Календар
«  Січень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Прогноз погоди

Тернопіль © 2018
Хостинг від uCoz