Інформація
Вітаю Вас: Гость

Середа,
21.11.2018, 17:53

Ви увійшли як Гость
Група "Гости"
ip: 54.196.190.32

Реєстрація Вхід
Зайти на сайт
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Всіх відвідувачів
Счетчик посещений Counter.CO.KZ - бесплатный счетчик на любой вкус!
Головна » 2010 » Лютий » 26 » ПРИМНОЖУЮЧИ МИСТЕЦЬКІ НАДБАННЯ
17:22
ПРИМНОЖУЮЧИ МИСТЕЦЬКІ НАДБАННЯ

ПРИМНОЖУЮЧИ МИСТЕЦЬКІ НАДБАННЯ

 

2009 рік був знаменний для Тернопільщини видатними датами. В цьому році ми святкували 65-річчя визволення рідного краю від німецько-фашистських загарбників, 70-річчя утворення області, а культурно-освітні працівники - ювілей обласного методичного центру народної творчості, якому теж виповнилось 70 років. Для нас це великі події.

Як культурно-освітня і методично-організаційна установа системи Міністерства культури і туризму України Центр був створений 19 грудня 1939 року згідно з постановою Ради народних комісарів України. Тодішня назва його - обласний будинок народної творчості.

За сім минулих десятиліть будинок народної творчості неодноразово змінював свою назву. Але сутність його діяльності завжди залишалася незмінною - проведення цілеспрямованої роботи з розвитку аматорського мистецтва, народних художніх промислів, збереження та повернення із забуття народних традицій, звичаїв, обрядів, автентичного пісенного, музичного, танцювального фольклору нашого краю, активна допомога районним, сільським закладам культури в підготовці і проведенні культурно-масових заходів, підвищенні кваліфікації клубних працівників, керівників народних аматорських художніх колективів.

Пройшов немалий період становлення і розвитку, з'явилися свої багаторічні традиції, досягнуті вагомі успіхи у багатьох напрямках культурно-просвітницької роботи, накопичено чимало творчих здобутків. Обласний методичний центр народної творчості був і є мистецьким осередком, що робить величезний внесок у розвиток культури Тернопільщини, двигуном творчих процесів, ініціатором впровадження нових ідей та інновацій в практику діяльності культурно-освітніх закладів області.

За роки свого існування колектив Центру провів багато різноманітних та різнопланових заходів обласного, республіканського та міжнародного рівнів. Наприкінці 1960-х років започатковано марш-паради духових оркестрів, огляди-конкурси хорових, фольклорних колективів, троїстих музик, ансамблів народних інструментів, виконавців бальних танців, аматорських фільмів.

Особливо активізувалось культурно-мистецьке життя Тернопільщини з відкриттям першого в Україні Співочого поля у 1986 році під час якого відбулось республіканське свято народної творчості. Традиційними стали обласні конкурси імені Соломії Крушельницької серед вокально-хорових колективів, декоративно-прикладного мистецтва на здобуття премій імені Олени Кульчицької, Ярослави Музики, драматичних колективів та народних театрів на приз імені Леся Курбаса «Тернопільські театральні вечори», виконавців фольклору, традиційних обрядів та звичаїв на здобуття премії імені Володимира Гнатюка, танцювальних колективів «Тернопільська танцювальна весна», «Червона калина».

У 1990 році було започатковано два цікаві дитячі заходи: обласне театралізоване свято української казки «Жили-були...» та обласний конкурс солістів-вокалістів «Золоті домісольки», які згодом перейшли на сцену районних будинків культури, сільських клубів.

Щодо міжнародних мистецьких заходів, то у 1990, 1991, 1994 роках відбулися міжнародні фестивалі любительських театрів «Тернопільські театральні вечори». У них брали участь колективи з Австрії, Англії, Білорусії, Грузії, Німеччини, Угорщини, Чехословаччини, Польщі, Росії.

Візитною карткою нашого краю є Всеукраїнські фестивалі-конкурси козацької пісні «Байда», лемківської культури «Дзвони Лемківщини», обласне свято народних ремесел, фольклору та хореографії «Тернопільські обереги» яке має свою давню історію, бо започатковане ще у 1977 році.

Цьогорічна програма свята була обширною і цікавою. Упродовж двох днів діяло містечко майстрів з одночасним проведенням майстер-класів з образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв. Поважні і зовсім юні майстри та умільці розмістилися на острівку «Чайка» в парку відпочинку імені Тараса Шевченка.

19 червня свої роботи представляли 68 майстрів, умільців, художників та аматорів, а 20 червня - 72 з Бережанського, Борщівського, Бучацького, Гусятинського, Збаразького, Зборівського, Козівського, Кременецького, Лановецького, Монастириського, Підволочиського, Теребовлянського, Тернопільського, Шумського районів та міста Тернополя. Гостями на святі були майстри зі Львова, Хмельниччини, Івано-Франківщини. Під час свята відбувся обласний конкурс виконавців фольклору, традиційних народних звичаїв та обрядів на здобуття премії імені Володимира Гнатюка.

Важливим явищем культурного життя краю став Фестиваль мистецтв України оголошений Указом Президента України (2008-2009 роки). У підготовці і проведенні знакових культурно-мистецьких заходів, що проходили в рамках Фестивалю мистецтв активну участь брав обласний методичний центр народної творчості.

З великим піднесенням пройшли творчі звіти майстрів мистецтв та аматорських художніх колективів Зборівського, Збаразького, Тернопільського, Козівського, Лановецького, Монастириського, Шумського, Борщівського, Бучацького, Підгаєцького, Кременецького, Заліщицького районів, М.Тернополя, Теребовлянського вищого училища культури, обласної філармонії, а також фестивалі української пісні, музики і танцю «Дністрові зорі»,міжобласний мистецько-краєзнавчий фестиваль «Братана», фестиваль сучасної дитячої та юнацької творчості «Пісенні Медобори», фольклорно-обрядовий фестиваль «Українська родина», дитячий пісенно-хореографічний фестиваль «Дивоцвіт», фестивалі стрілецької та повстанської пісні «На хвилях Корси», «Дзвони Лисоні», фольклорно-мистецьке свято «В Борщівському краї цвітуть вишиванки» та багато інших цікавих культурно-мистецьких проектів.

Із проголошенням незалежності України змінились традиційні підходи до проведення масової роботи по організації дозвілля населення. Робота Центру спрямована на духовне відновлення, відродження народних традицій, звичаїв, обрядів. Фестивалі, конкурси, масові заходи набувають самобутнього, неповторного місцевого колориту. У програмі багатьох -виступи найкращих фольклорних, фольклорно-етнографічних колективів, покази обрядів, організація виставок робіт майстрів та умільців народних художніх промислів.

Сьогодні більшість планових заходів Центру проводиться спільно з районними будинками культури, громадськими спілками та осередками. їх тематична направленість охоплює всі жанри аматорського мистецтва.

Функціональною основою діяльності обласного методичного центру народної творчості є навчання кадрів культурно-освітніх працівників, консультаційна і практична допомога клубам та аматорським художнім колективам у напрямку підвищення якісного фахового рівня та ефективності роботи. Саме цей аспект співпраці є сьогодні найголовнішим пріоритетом, який розкриває цілий спектр професійних завдань і опрацьовується спільно з методичними службами районних будинків культури.

Мережа закладів культури області за останніх п'ять років залишається стабільною і налічує 914 установ культури клубного типу системи Міністерства культури і туризму України. 322 колективи аматорського мистецтва носять звання «народний» та «зразковий». Вони на різних фестивальних майданчиках гідно представляють Терн опілля.

Починаючи з 2007 року Центр відновив обласні семінари-практикуми методистів районних будинків культури, керівників народних аматорських колективів, студій з усіх жанрів аматорського мистецтва.

Рішенням сесії Тернопільської обласної ради від 22 серпня 2009 року №716 прийнята «Регіональна програма збереження, відродження і розвитку народних художніх промислів на період до 2010 року», яка передбачає відкриття у М.Тернополі містечка майстрів, створення правових, економічних та організаційних умов для збереження, відродження і розвитку народних художніх промислів.

Підвищення фахового рівня працівників культури забезпечує обласна постійнодіюча творча лабораторія «Фахівець», створена при методичному центрі народної творчості у 2008 році. Програма занять лабораторії дозволяє залучити до проведення навчання кращих профільних спеціалістів регіону, викладачів вищих навчальних закладів.

Вперше за роки незалежності в обласному краєзнавчому музеї проведена 4-денна творча лабораторія «Мистецький передзвін ремесел Тернопілля» з одночасним проведенням майстер-класів традиційного декоративно-прикладного мистецтва. Тепер проведення таких майстер-класів практикують методичні кабінети районних будинків культури на семінарах, стажуваннях. Вони є основною складовою частиною більшості культурно-мистецьких заходів, творчих звітів районів.

Фахівці обласного методичного центру народної творчості у своїй роботі зберігають кращі здобутки та напрацювання поколінь і тримаючи руку на пульсі часу намагаються ініціювати та запроваджувати нові ідеї та сучасні, цікаві для людей форми культурного дозвілля. Співробітники Центру беруть участь у розробці, підготовці до друку та розповсюдженні методичних, репертуарних і сценарних матеріалів з питань культурно-просвітницької роботи. Вони завжди у творчому пошуку!

 

СВІТЛАНА ГАЧЕВСЬКА,

заступник директора обласного методичного центру народної творчості

Переглядів: 221 | Додав: omcnt | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Годинник
Київ
Календар
«  Лютий 2010  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
Прогноз погоди

Тернопіль © 2018
Хостинг від uCoz