Інформація
Вітаю Вас: Гость

Середа,
17.07.2019, 08:23

Ви увійшли як Гость
Група "Гости"
ip: 34.229.24.100

Реєстрація Вхід
Зайти на сайт
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Всіх відвідувачів
Счетчик посещений Counter.CO.KZ - бесплатный счетчик на любой вкус!

Вокально-хоровий жанр

Вокально-хоровий жанр

ВОКАЛЬНО-ХОРОВЕ МИСТЕЦТВО ТЕРНОПІЛЛЯ

 Могуча пісне України!
Через провалля й верховини
Пливе твій голос соловїний
У даль немеркнучу століть
І той в житті повік не згине,

Кому вдалося в пісні жить…

 

Пісенні традиції нашого краю мають давні та глибокі національні коріння. Вслухаючись у хвилюючі слова та мелодії українських пісень, ми відкриваємо багато поетичних таємниць, знаходимо золоті ключі мелодій, чуємо голоси творців, чиї імена зберегли історичні події і тих, які несправедливо загубились в життєвій круговерті. Наш народ відомий у всьому світі співучістю і неповторним мелодичним багатством. Українська пісня здавна оспівувала любов до рідного краю, завжди кликала до боротьби і надихала на перемогу. Вона завжди змістовна, поетична і мелодійна, народжена неосяжними степами, зеленими гаями і дібровами, стрункою тополею і червоною калиною, високим явором і плакучою вербою. Особливе місце належить народній пісні, яка пройшла випробування часом на невмирущість і сьогодні з новою силою заявляє про себе.
В українських піснях передана історія нашого народу, вся його доля, характер і тому пісенне мистецтво стало помітним явищем в культурно-мистецькому житті нашого краю.
Пісня – є першоосновою розвитку вокально – хорового жанру, адже саме цей жанр є найбільш масовим і найулюбленішим видом мистецтва в нашій області.
На Тернопільщині працює 1537 вокально-хорових колективів, з них 310 – хорові колективи, 1192 – вокальні ансамблі, 4 – капели бандуристів,    4 – ансамблі бандуристів, 3 – ансамблі пісні і танцю. 121 колектив носить почесне звання „народний”, 11 – "зразковий”.
Кожного року Тернопільським ОМЦНТ проводяться обласні семінари для керівників вокально-хорових колективів районних будинків культури, метою яких є підвищення фахового рівня керівників аматорських вокально-хорових колективів та методистів вокально-хорового жанру РБК. На семінарах розповсюджуються методичні розробки, наприклад, «Організація роботи хорового колективу», «Робота диригента над партитурою», «Документація методиста вокально-хорового жанру районного Будинку культури та керівника народного (зразкового) аматорського вокально-хорового колективу», «Хорове мистецтво – невідємна частина української культури», партитури хорових творів для колективів вокально-хорового жанру, проводяться майстер-класи на базі учбового хору Тернопільського державного музичного училища імені С. А. Крушельницької (керівник заслужений діяч мистецтв України Ігор Левенець), камерного хору Тернопільської обласної філармонії (керівник Святослав Дунець), мішаного хору Тернопільського Національного педагогічного університету імені В.Гнатюка (керівник Анатолій Ороновський).
В останні роки в районах нашої області запроваджено проводити звіти сільських закладів культури на сценах районних будинків культури (РБК), присвячені до національних та державних свят, метою та завданням яких являється розвиток усіх видів і жанрів аматорського мистецтва, підвищення художнього та виконавського рівня колективів і створення належних умов для їх творчої роботи Напередодні підготовки до звітів їм надається всебічна методична та практична допомога у підборі репертуару, відповідно до тематики, складання сценаріїв і програми виступів колективів. Завдяки таким заходам утворюються нові колективи, залучається велика кількість молоді до художньої самодіяльності. Репертуар колективів поповнюється не тільки українськими народними піснями, але й творами сучасних та місцевих авторів. Аналогічними є творчі звіти – концерти майстрів мистецтв та аматорських художніх колективів районів нашої області на сцені Палацу культури «Березіль» імені Л.Курбаса, які є необхідними і важливими для стабільності аматорського мистецтва. Саме в цей період можна покращити матеріальну базу, пошити нові костюми, придбати музичні інструменти, поповнити та освоїти новий репертуар, підняти рівень виконавської майстерності.
В різних куточках Тернопільщини проводяться найрізноманітніші фестивалі, конкурси та свята, які вже стали традиційними і в більшості набули регіонального та Всеукраїнського статусу. В Борщівському районі щорічно проводиться фольклорно - мистецьке свято «В Борщівському краї цвітуть вишиванки», регіональний фестиваль дитячої та юнацької творчості «На берегах Нічлави». Бережанщина проводить традиційний Всеукраїнський фестиваль-конкурс стрілецької та повстанської пісні «Дзвони Лисоні», в якому беруть участь колективи та учасники з багатьох регіонів України. В селі Губин Бучацького району на березі річки Дністер започатковано проведення свята «Купальські вогні». Завжди незабутнім є традиційний регіональний фестиваль пісні і танцю «Дністрові зорі» в Заліщиках. Кременеччина славиться проведенням Міжнародного фестивалю хорового мистецтва «Кременецькі хорові вечори».
З метою відродження, збереження лемківської культури, мови, обрядів, звичаїв, привернення уваги різних верств населення до лемківської народної творчості у Монастириську щорічно проходить традиційний Всеукраїнський фестиваль лемківської культури «Дзвони Лемківщини», в якому беруть участь професійні та аматорські колективи з різних областей України, а також гості з Польщі, Молдови, Франції і США.
Центр народної творчості спільно з Тернопільським обласним осередком Національної спілки кобзарів України започаткували на Тернопіллі проведення різноманітних свят та фестивалів в жанрі кобзарського мистецтва. Традиційним вже став фестиваль-конкурс кобзарського мистецтва «Кобза» за участю солістів-бандуристів, ансамблів та капел бандуристів.
Великою мистецькою акцією завжди проходить Всеукраїнський фестиваль – конкурс козацької пісні «Байда», метою якого є відродження і пропаганда кращих зразків української пісенної творчості, відкриття нових імен та популяризація кращих виконавців, виховання естетичних смаків молоді, активізація культурно-мистецького життя України.
Наш мистецький край славиться співачкою зі світовим іменем, уродженкою Тернопільщини неперевершеною Соломією Крушельницькою і саме їй присвячений конкурс солістів-вокалістів та хорових колективів «Соломія». Серед переможців конкурсу «Соломія» є студенти і випускники вищих мистецьких навчальних закладів в Україні, Австрії, Італії та Іспанії.
Одним із найважливіших напрямків роботи вокально – хорових  колективів є їхня концертна діяльність, яку в більшості аматорські колективи проводять за місцем діяльності, а окремі колективи беруть участь у концертах, фестивалях і конкурсах, що проводяться в різних областях України та за її межами.
Аналізуючи репертуар вокально-хорових колективів, слід відзначити його високий ідейний зміст і тематичне різнобарв’я. В основному він спрямований на пропаганду кращих зразків української національної культури: це хорові твори українських класиків, духовна музика, колядки, щедрівки, козацькі, стрілецькі, повстанські, українські народні пісні, пісні сучасних композиторів, а також композиторів Тернопільщини.
Вокально-хорове мистецтво Тернопільщини є великою складовою історії нашого краю, сьогоденням і майбуттям, тому і пісня завжди нас об’єднує,  кличе до прекрасного та вічного.

 

Провідний методист

вокально-хорового жанру 

Тернопільського обласного

методичного центру народної творчості               І.Я. Виспінський

Годинник
Київ
Календар
«  Липень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Прогноз погоди

Тернопіль © 2019
Хостинг від uCoz