Інформація
Вітаю Вас: Гость

Понеділок,
17.06.2019, 18:49

Ви увійшли як Гость
Група "Гости"
ip: 18.212.90.230

Реєстрація Вхід
Зайти на сайт
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Всіх відвідувачів
Счетчик посещений Counter.CO.KZ - бесплатный счетчик на любой вкус!

Хореографічний жанр

Хореографічна Тернопільщина

                                                        Моє квітуче Тернопілля,

                                                        Колиско  дивних гаївок!

                                                        Тут танцювати кожен вміє

                                                        І польки, й вальса, й козачок.

                                                        Лиш музика десь залунає,

                                                        До танцю всякий враз стає.

                                                        Дівчата й хлопці так «гуляють»,

                                                        Що курява з-під ніг іде.

Л.Горбунова

 


Українське народне мистецтво є гордістю нашого народу, яскравим виявом його національної свідомості та духовного багатства. Виграє кольорами веселки народна хореографія Тернопілля, невичерпна скарбниця танців якої зберігає багато безцінних перлин. У ній творча фантазія, образність народного мислення, виразність і пластичність форми, глибина почуттів.

Мальовнича Тернопільщина розташувалася на межі трьох великих історико-етнографічних регіонів – сході Галичини, заході Поділля та півдні Волині, ще й поєднала у собі вплив карпатської, буковинської та польської культур. Внаслідок цього виникли самобутні тернопільські танці –  «Тернопільська полька», «Полька в решеті», «Полька-тернополька», «Полька-сюдемка», «Полька-шнелька», «Полька-фраєрка», «Копана полька», «Тернопільський краков’як», «Кудринець», «Шума», «Вивертас», «Киванець», «Плескач», «Волох», «Трясунець», «Копіруш», «Перебиванець», «Вивертак», «Кокетка», «Тернопільський фокстрот», «Обертанець», «Огородник», «Швець», «Голубка» та багато інших.

Хореографічне мистецтво Тернопільщини вражає своїм розмаїттям. В області діють                        255 хореографічних та 3 циркові колективи. З них 11 народних, 16 зразкових аматорських ансамблів танцю та 2 народні аматорські циркові колективи. На хореографічній ниві області працюють яскраві танцювальні колективи спортивного бального, естрадного танцю та студія класичного танцю. Найбільшу кількість становлять ансамблі народного танцю, у репертуарі яких головне місце займають українські танці. Серед них хореографічні композиції, створені на лексичному матеріалі Тернопільщини, Буковини, Гуцульщини, Лемківщини, Волині, Поділля, Прикарпаття, Закарпаття, Центральної України.

Для підвищення кваліфікаційного рівня балетмейстерів хореографічних колективів області та методистів хореографічного жанру районних будинків культури Тернопільський обласний методичний центр народної творчості проводить навчання кадрів: семінари-практикуми з українського, народно-сценічного, фольклорного, бального, спортивного, естрадного танців, творчі лабораторії, майстер-класи за участю провідних хореографів області, України.

За останні роки видано такі методичні розробки з хореографії: «Композиція українського народно-сценічного танцю», «Особливості сучасної хореографії ХХ століття», «Особливості розвитку танців, що побутують на Тернопіллі», «Збір та запис хореографічного фольклору». У 2009 році започатковано періодичне видання «Тернопільщина хореографічна» про історію та творчий шлях провідних танцювальних колективів Тернопільщини.

З метою розвитку аматорського хореографічного мистецтва, виявлення нових талановитих балетмейстерів-постановників, яскравих танцювальних колективів та окремих виконавців, залучення учнівської та студентської молоді до хореографічного мистецтва з 1965 року в Тернополі стало традицією проводити огляд-конкурс хореографічних колективів «Золота танцювальна осінь», який з 1987 року називається «Тернопільська танцювальна весна» та проводиться у двох номінаціях – «Народна хореографія» і «Сучасна хореографія». Це дає можливість продемонструвати роботу колективів у різних хореографічних напрямах.

У 1998 році керівник народного аматорського ансамблю танцю «Червона калина» Анатолій Поліщук заснував фестиваль народного танцю «Червона калина», покликаний показати багатство та розмаїття народної хореографії України, танці народів, що проживають на її території. Це свято народної хореографії, що збирає під «кетяги червоної калини» не лише колективи нашої області, а й гостей із західного регіону України. У минулому фестиваль мав статус міжнародного. Його учасниками були колективи з Придністровя, Англії, Болгарії, Німеччини та інших держав.

У серпні 2009 року в рамках традиційного обласного свята народних ремесел, фольклору та хореографії «Тернопільські обереги» вперше відбувся фестиваль українського танцю «Полька Тернопільська», покликаний відроджувати, популяризувати автентичну хореографію нашої області, залучати дітей та молодь до її вивчення. Цьогоріч у святі взяли участь ансамблі народного танцю нашої області. Вони показали глядачам усе різнобарв’я місцевих польок, цікавих дівочих та парубоцьких танців, яскравих сюжетних і масових хореографічних постановок, створених на лексичному матеріалі Тернопільщини. Бажаючі мали змогу потанцювали тернопільської польки просто неба.

Народний танець – це душа нації, краса і велич, що розкриває її буття. Плинність часу вимагає прогресу, але, захоплюючись новим, ми не повинні забувати про наші витоки. Відродження народних традицій, створення нових форм танцювального мистецтва, дослідження фольклору – питання, які диктує час. Звертатися до етнічних витоків – не означає повертатися. Йдеться про надбудову, збагачення минулого, зрештою, витвір нового. На порожньому місці нічого не народжується. Обов’язком сьогодення є збереження танцювального мистецтва області, примноження його значимості в усіх сферах, і головне – передача наших знань та здобутків прийдешнім поколінням.

 

провідний методист                                                                                                            Л.Л.Горбунова

Годинник
Київ
Календар
«  Червень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Прогноз погоди

Тернопіль © 2019
Хостинг від uCoz